Drzwi przesuwne szklane – ciekawe zastosowanie szkła w biurach

Szkło jest to materiał znany człowiekowi od wielu tysiącleci. Wraz z rozwojem techniki zmieniały się możliwości jego obróbki, zwiększała się jego jakość oraz rosła liczba zastosowań. Początkowo szkło nie było typowym szkłem, tylko tworzyło ono warstwę szkliwa na ceramice. Stopniowo nauczono się wytapiać szkło i formować z niego różnego rodzaju kształty. Tak rozpoczęła się era szklanej zastawy oraz dzieł sztuki. Od momentu kiedy szkło nauczyliśmy się modyfikować cieplnie oraz chemicznie, materiał ten znajduje zastosowanie w technice (na przykład szyby samochodowe) oraz w budownictwie (elementy elewacji, schody lub elementy wystroju). Warto zwrócić uwagę na szkło kiedy chcemy nadać budynkowi nowoczesny i unikatowy charakter, gdyż jest to bardzo trwały i efektowny materiał. Zastosowanie szkła może dać nam wiele nowych możliwości na polu aranżacji wnętrz – http://esglas.pl/. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tekście.

W jaki spsoób wykorzystuje się szkło?

Dla szkła opracowano wiele zastosowań, ale do najczęściej wykorzystywanych należą:

– elewacja lub niektóre jej elementy,
drzwi przesuwne szklane,
– ścianki szklane,
– drzwi przymykowe,
– drzwi wahadłowe,
– ściany przesuwne,
– kabiny prysznicowe,
– daszki szklane,
– podłogi oraz schody szklane

Drzwi przesuwne szklane jako jedno z najwartościowszych zastosowań szkła

Szkło wykonywane w dużym formacie, było przez długi czas wykorzystywane głownie jako szyby okienne. Związane było to oczywiście z naturalną właściwością czystego szkła, do przepuszczania promieni słonecznych. Szyby nie były również wykonywane jako zbyt duże powierzchnie, gdyż te pękały. Wadę tą usunęło dopiero wynalezienie metody relaksacji naprężeni, w odlewanej tafli szklanej. Kiedy nauczono się również hartować szkło, okazało się że duże formaty szklane mogą być bezpiecznie montowane w miejscach, narażonych na częstsze pękanie niż szyba okienna (pękająca klasyczna szyba, tworzy długą ostrą krawędź; szyba hartowana pęka na wiele małych kawałków, które w znikomym stopniu stanowią zagrożenie). Był to początek projektowania i montowania szklanych drzwi.

Nie tylko w prywatnym domu, ale też w biurach

Drzwi przesuwne szklane są doskonałym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować zarówno w biurze jak i w naszym domu prywatnym. Łączą one najlepsze cechy drzwi przesuwnych oraz szkła. Ale powoli.

Drzwi przesuwne jest to doskonała metoda na to, aby wygospodarować dodatkową ilość miejsca. Wystarczy wyobrazić sobie, co dzieje się w mieszkaniu, które jest małe (na przykład około czterdziestu metrów kwadratowych) ma dwa pokoje, kuchnię, łazienkę i balkonik, a drzwi z każdego z tych pomieszczeń otwierają się i zamykają do wewnątrz lub na zewnątrz. Ilość miejsca jest zdecydowanie mniejsza, nie wspominając już o ergonomii takich pomieszczeń. Jak się jednak okazuje do niedawna wiele mieszkań było tak właśnie urządzanych (głównie z braku innych rozwiązań). Podobna sytnuacja miała miejsce w biurach. Tam na niewielkiej przestrzeni musiało pracować kilkanaście osób, a tradycyjne drzwi sprawiały, że ciężko było przechodzić z jednego pomieszczenia do drugiego.

Obecnie mamy wybór i drzwi przesuwne są jednym z najlepszych rozwiązań dla nas. Warto również od razu pomyśleć o innym fakcie, jaki ma wpływ na klaustrofobiczny charakter małych mieszkań lub biur. Jest w nich słabe oświetlenie, przez co odbieramy te pomieszczenia jako małe klitki. Wiele osób decyduje się na wyburzanie niektórych ścian, ale nie zawsze będziemy mogli to wykonać. Jeśli okaże się, że nasze ściany to w dużej mierze ściany nośne, to możemy mieć problem, z uzyskaniem zgody na takie zabiegi. Zastosowane drzwi przesuwne szklane, są w stanie uratować nas z patowej sytuacji. Drzwi przesuwne szklane spowodują, że oświetlenie naturalne oraz sztuczne będzie swobodnie przepływało pomiędzy pomieszczeniami. Z jednej strony dzięki temu redukujemy koszty oświetlenia, a z drugiej strony stwarzamy mniej klaustrofobiczny wystrój.

Szklane drzwi przesuwne – jakie możemy mieć warianty?

Szkło w swojej podstawowej postaci, czyli w formie bezbarwnej jest eleganckie, ale stosowane wszędzie w jednej i tej samej formie, może stać się nudne. Warto zwrócić uwagę, że czasy kiedy mieliśmy jeden lub kilka rodzajów takiego szkła dawno minęły. Szkło obecnie możemy modyfikować na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się piaskowanie oraz barwienie.

Barwienie szkła ma oczywisty cel, czyli nadać mu odpowiedni kolor. Kolor ten może być jednak uzyskany w innej intensywności, dzięki czemu efekt będzie również różny. Podobnie jest z piaskowaniem. Piaskowanie może być jednak techniką jeszcze bardziej elastyczną. Oprócz nadawania matowości powierzchni, co powoduje częściowe lub niemal całkowite rozpraszanie i pochłanianie światła, możemy tworzyć na szklanej powierzchni różne wzory. Wzory te mogą być prostymi formami geometrycznymi, ale również mogą tworzyć wspaniałe pejzaże, które będą do złudzenia przypominały obraz, który wyszedł z pod ręki wielkiego mistrza. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie tych dwóch form jednocześnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie otrzymać warstwę szkła, które możemy zastosować do drzwi przesuwnych w miejscu, w którym wcześniej nie odważyli byśmy się na to, czyli w sypialni lub w łazience. Rozwinięciem idei szklanych drzwi przesuwnych jest szklana ścianka działowa (ruchoma). Jest to jednak rozwiązanie stosowane głównie w przestrzeniach biurowych oraz konferencyjnych (cena oraz użyteczność).

zostaw odpowiedź