Otwieraj bramę bez wysiadania z samochodu

brama

Wielu z nas zna to uczucie kiedy musimy po powrocie do domu ręcznie otwierać bramę. Nie jest to zbyt korzystne. Po pierwsze zmęczeni po długiej i ciężkiej podróży musimy jeszcze się schylać, kiedy tak bardzo boli nas krzyż. Po drugie w przypadku nowoczesnych samochodów, nagłe gaszenie samochodu może być szkodliwe dla silnika zwłaszcza turbodoładowanego. Jeśli natomiast zostawisz włączony silnik, pozostawiając w aucie kluczyki, masz duże szanse że zostaniesz okradziony.

Wszak to jeden z najpopularniejszych sposobów kradzieży aut. Nic dziwnego bowiem złodziej może wsiąść do uruchomionego pojazdu i po prostu odjechać.

Tak być nie musi. Na szczęście nowoczesna technologia na każdym kroku ułatwia nam życie. Dzisiejsza technika pozwala nam na otwieranie bram za pomocą wygodnego pilota radiowego lub na podczerwień, bez potrzeby wysiadania z samochodu. Oczywiście nie dotyczy to tych dotychczas posiadanych, starych i zardzewiałych bram. Wymagana jest bowiem modernizacja posiadanego ogrodzenia w taki sposób, aby można było zastosować napędy do bram przesuwnych.

Do czego służą te mechanizmy?

Pozwalają one poruszać skrzydłem bramy, osadzonym na specjalnych rolkach. Żeby ruch był płynny a cały mechanizm nie zacinał się konieczne jest odpowiednie smarowanie rolek. W celu zapobiegania uszkodzeniom opon, zazwyczaj na linii przejazdu samochodu nie ma szyny i na tym krótkim odcinku brama zawieszona jest w powietrzu. Nieodzowny jest oczywiście system sterowania wyposażony w odbiornik fal radiowych, pilota, a także przekształtnik prądu dla silnika.

Elektronika usprawniająca automatykę

Sygnały przesyłane z pilota muszą być odpowiednio zakodowane aby zabezpieczyć się przed elektronicznymi włamywaczami. Ważne jest też, żeby zastosować silnik wystarczającej mocy tak, aby brama się nie zacinała, a także aby odpowiednio wysoka liniowa prędkość przesuwu uniemożliwiała przemknięcie się intruzom za wjeżdżającym pojazdem. Wymogi bezpieczeństwa narzucają zastosowanie ostrzegawczej lampki w formie koguta, migającej gdy cała maszyneria jest w fazie pracy. Stosowane są również specjalne systemy zatrzymujące przesuw gdy aparatura napotyka na opór, aby zapobiec przygnieceniu człowieka.

Oczywiście napędy do bram przesuwnych to nie jedyne rozwiązanie. Istnieją tez bramy, w których skrzydła rozchylają się jak w klasycznej bramie (również poprzez mechanizm wbudowanych napędów), jednak niestety są one kosztowne i wysoce podatne na awarie. Choć przyznać trzeba, że wygląda to niezwykle efektownie. Popularne są również automatycznie uchylane drzwi garażowe.

Mogą one stanowić jeden zintegrowany element, jak również mogą być budowane z połączonych fragmentów chowających się do góry jak roleta. Zastosowanie automatycznego garażu wymaga jednak uwzględnienia go przy rozplanowaniu działki tak, aby jego wrota przylegały do ulicy. W przeciwnym wypadku zmuszeni będziemy mieć nie tylko zdalnie otwierany garaż, ale również bramę przesuwną.

Oczywiście nieruchomości indywidualne to nie jedyny rynek dla tego typu rozwiązań. Obecnie każda nowa inwestycja mieszkalna posiada garaż podziemny lub wielopoziomowy aby jak najlepiej wykorzystać powierzchnię. Duża ilość miejsc parkingowych w połączeniu z zastosowaniem jednego wjazdu rodzi wiele problemów. Ręczne otwieranie w takim wypadku, stanowiąc wąskie gardło, powodowałoby korki. Automatyka przychodzi więc z pomocą także tutaj. Natomiast, gdy nie ma tak dużej presji na zredukowanie dostępu dla osób niepowołanych, można poprzestać na zwykłych szlabanach.

zostaw odpowiedź