Plac zabaw i jego zalety dla rozwoju dziecka

Dla prawidłowego rozwoju i zdrowia najmłodszych, niezwykle jest to, by przebywały na świeżym powietrzu. Nie ma chyba na to lepszego miejsca niż plac zabaw, gdzie maluchy będą mogły doskonale spożytkować swoją energię. Przeczytaj ten tekst i zobacz, jak plac zabaw wpływa na rozwój Twojego dziecka – http://spil.pl/category/plac-zabaw/.

Plac zabaw – jakie niesie ze sobą korzyści?

Ta z pozoru błaha rozrywka odgrywa w życiu dzieci wiele ważnych ról. Tak więc place zabaw:
– wspomagają (wspomniane wcześniej) przebywanie na świeżym powietrzu,
– sprawiają maluchom wiele radości,
– sprzyjają prawidłowej pracy układu nerwowego oraz mózgu dzieci, gdyż zabawa i ruch dostarczają wielu niezbędnych bodźców,
– zachęcają do aktywności fizycznej – niezbędnej w procesie wzrostu i wzmacniania układu kostnego (a także mięśni),
– pomagają dzieciom w nauce kontroli własnego ciała, ćwiczeniu równowagi i koordynacji oraz w uważnym planowaniu swoich ruchów,
– uczą najmłodszych funkcjonowania w grupie rówieśników i nawiązywania nowych relacji,
– stwarzają okazję do treningu umiejętności społecznych: maluchy uczą się współpracy, ale i współzawodnictwa,.
Wszystkie te korzyści są bardzo wymierne, co sprawia, że swoje maluchy warto zabierać na plac zabaw najczęściej jak to tylko możliwe.

Jakie urządzenia można tam znaleźć?

Zabawki, w jakie wyposażane są place zabaw, nie są przypadkowe. Wiele z nich pełni bowiem ważne funkcje w rozwoju najmłodszych:
– Huśtawka – zawsze musi być dostosowana do wieku użytkowników (najmłodsi zawsze powinni używać takiej z oparciem i poprzeczką zabezpieczającą). Huśtanie się ćwiczy utrzymywanie równowagi i koordynację ruchów, ale także siłę mięśni (przede wszystkim nóg, ale też tułowia i ramion).
– Zjeżdżalnia – uczy ona balansowania własnym ciałem – to znaczy przyjmowania takiej pozycji, która pozwoli na prawidłowy zjazd i zapobiegnie końcowemu upadkowi. Ćwiczona jest tutaj także równowaga.
– Drabinki – sprzyjają pracy obu półkul mózgowych, bo wymagają naprzemiennych ruchów rąk i nóg. Wspinanie się ćwiczy również równowagę,siłę rąk i koordynację ruchów.
– Piaskownica – dotykanie piasku pobudza receptory w rękach i jest zupełnie innym doznaniem od tego, jakie odczuwane jest podczas zwykłej zabawy. Natomiast stawianie babek z piasku doskonali precyzję i koordynację ruchów.

zostaw odpowiedź