Place zabaw budżety obywatelskie: wybierz mądrze, co ma powstać u ciebie

Już niedługo rozpocznie się nowy rok, a wraz z nim pojawi się rozpiska nowych budżetów obywatelskich. Coraz częściej samorządy decydują się na oddanie części budżetu w ręce mieszkańców, aby mogli oni sami zdecydować, jakie inwestycje powstaną na terenie ich miasta, a nawet osiedli. Warto wziąć w tym udział.

Nie rezygnuj ze swojego udziału

Mimo, że z roku na rok rosną kwoty przekazywane do budżetu obywatelskiego przez władze miasta, wciąż jeszcze niewiele osób korzysta z tej demokratycznej możliwości wpływania na działania podejmowane w mieście. Wynika to często z braku informacji o takiej możliwości albo po prostu nieangażowania się w to, co dzieje się wokół nas. A warto jednak zastanowić się, czy jakaś inwestycja nie poprawi jakości naszego życia i zawalczyć o nią. Jeśli na przykład chcemy, żeby w naszej dzielnicy powstały place zabaw budżety obywatelskie mogą nam w tym pomóc. Trzeba się jednak zaangażować i włożyć w to trochę energii. Nie oznacza to, że musimy teraz wszystko rzucić i agitować na rzecz wybranej przez nas inwestycji. Najważniejszym krokiem jest jednak zacząć robić cokolwiek. Zazwyczaj ten początek to złożenie propozycji, która pojawi się wśród wielu innych. Dobrze wybierzmy też miejsce i opiszmy, co według nas powinno dokładnie powstać.

Twój głos ma również znaczenie

Wiele osób rezygnuje z działań na rzecz tego, żeby powstały na przykład place zabaw budżety obywatelskie jednak są dla nich ogromną szansę. Najczęściej stwierdzają, że jedna osoba i tak nic nie zdziała, a na pewno będą inne, lepsze inwestycje. Jeśli się jednak nie spróbuje, to nigdy nie otrzymamy tego, na czym nam zależy. Przede wszystkim bowiem, sami możemy nie zdawać sobie sprawy, jak dużo rodziców małych dzieci chciałoby, aby taki plac zabaw powstał, aby ich pociechy mogły się bezpieczenie bawić, blisko domu. Możemy również poprosić o pomoc sąsiadów i znajomych, mieszkających w tym samym miejscu, którzy również oddadzą głos na naszą inwestycję. Każda osoba ma tu znaczenie, ponieważ głosy w budżetach obywatelskich nie liczy się w dziesiątkach tysięcy, ale zazwyczaj w setkach. Czasem może przeważyć tylko jeden głos na rzecz jakieś inwestycji i to ona będzie w danym roku zrealizowana. Nie warto się jednak poddawać, bo nowy rok, to zawsze nowy budżet obywatelski.

zostaw odpowiedź